12-14/06/25 Hradec Králové
Park 360

VIDÍŠ NĚCO, CO BY SE DÍT NEMĚLO?

Bezpečnější prostředí na Rock for People tvoříme společně s organizací Konsent i s tebou! Pokud vidíš obtěžování, nechtěné osahávání nebo snad násilí, drž se pravidel 5D.

DISTRACT >>rozptyl<<

Pokus se rozptýlit oběť a tím pozornost útočníka. Klidně obyčejnou otázkou: “Nevíš, kde je nejbližší ToiToika?” nebo napřímo “Tak co, nepůjdem pryč?”

DELEGATE >>deleguj<<

Řekni o pomoc někomu dalšímu. Přizvi do situace kámoše či kámošku, Rock for People ostrahu nebo požádej třeba obsluhu na baru.

DOCUMENT >>zaznamenej<<

Pokud je to bezpečné, můžeš situaci natočit, vyfotit nebo si zapsat, co se děje. Samozřejmě, záznam pak použij jen se svolením oběti, pokud bude chtít situaci dál řešit.

DELAY >>odlož<<

Počkej až incident skončí a až pak se zeptej oběti, jak se cítí nebo co teď ještě potřebuje.

DIRECT >>zasáhni přímo<<

Tohle nás napadne většinou jako první. “Přestaň” nebo třeba “Nech toho” nejvíc funguje, když adresujeme konkrétní chování. Pokud se na to ale necítíš, klidně zkus některá z předchozích D.

Jaké “D” použít se rozhoduj se vždycky podle toho, jak se v danou chvílí cítíš a který způsob pro tebe dává smysl. Vždycky mysli na svoje bezpečí.

Pravidlo 5D je navrženo tak, aby pomohlo přihlížejícím bezpečně a účinně reagovat na obtěžování, aniž by se sami vystavili zbytečnému riziku.

Všechny informace