Bezpečnější prostředí na Rock for People tvoříme společně s organizací Konsent i s tebou! Pokud vidíš obtěžování, nechtěné osahávání nebo snad násilí, drž se pravidel 5D.
Pokus se rozptýlit oběť a tím pozornost útočníka. Klidně obyčejnou otázkou: “Nevíš, kde je nejbližší ToiToika?” nebo napřímo “Tak co, nepůjdem pryč?”
Řekni o pomoc někomu dalšímu. Přizvi do situace kámoše či kámošku, Rock for People ostrahu nebo požádej třeba obsluhu na baru.
Pokud je to bezpečné, můžeš situaci natočit, vyfotit nebo si zapsat, co se děje. Samozřejmě, záznam pak použij jen se svolením oběti, pokud bude chtít situaci dál řešit.
Počkej až incident skončí a až pak se zeptej oběti, jak se cítí nebo co teď ještě potřebuje.
Tohle nás napadne většinou jako první. “Přestaň” nebo třeba “Nech toho” nejvíc funguje, když adresujeme konkrétní chování. Pokud se na to ale necítíš, klidně zkus některá z předchozích D.
Jaké “D” použít se rozhoduj se vždycky podle toho, jak se v danou chvílí cítíš a který způsob pro tebe dává smysl. Vždycky mysli na svoje bezpečí.
Pravidlo 5D je navrženo tak, aby pomohlo přihlížejícím bezpečně a účinně reagovat na obtěžování, aniž by se sami vystavili zbytečnému riziku.