15-18/6/22 Hradec Králové

Poprvé Biffy Clyro do České republiky přijeli v roce 2010, rok po vydání alba Only Revolutions nominovaného na Mercury Prize. V Lucerna Music Baru zněly hity jako Many of Horror, That Golden Rule a Mountains, koncert zakončila skladba The Captain. V tu chvíli zpěvák a kytarista Simon Neil, baskytarista James a jeho bratr, bubeník Ben Johnston, definitivně dobili srdce všech přítomných, což v následujících letech opakovali s každou další deskou a zdejším vystoupením.
Koncert v Roxy, stejně jako jejich první vystoupení na Rock for People v roce 2014, spadá do éry fantastického alba Opposites (2013). Pódium Velké Lucerny zase poznali jen měsíc před vydáním Ellipsis (2016). Poté se u nás zastavili ještě jednou, jako předskokani Guns N’ Roses.

A protože v roce, kdy svět zachvátila globální pandemie, přibyla do diskografie těchto oblíbených rockerů epická deska A Celebration of Endings, která na trh vstoupila prvním místem v britské albové hitparádě a je nejlepší deskou roku dle nejlepší Scottish Music Awards, je nejvyšší čas na návrat za zdejším publikem.
Na červeném koberci Brit Awards 2021 kapela navíc prozradila, že právě dokončila další album, takže do Hradce nejspíš přivezou ještě čerstvější novinky. „Jde o reflexi toho, jak mohou všichni prožít stejnou věc, ale každý zareaguje naprosto odlišně. Všichni máme za sebou obrovskou globální zkušenost, ale z mnoha různých důvodů ta zkušenost nebyla pro všechny stejná. Cítím, že o tom ta deska je,“ přiblížil Simon Neil téma nových skladeb. Album původně mělo být úzce propojené s předchozím. Nakonec se z něj ale, i díky novým písním vzniklým během pandemie, stala „samostatná bestie“.

Od svého vzniku v roce 1995 a vydání debutu Blackened Sky o sedm let později toho Biffy Clyro dokázali mnoho. Kromě zmíněných Guns N’ Roses je coby své předskokany mohli ze zákulisí sledovat mimo jiné Pearl Jam, Rolling Stones, Foo Fighters či Queen of the Stone Age. Na festivalech Reading a Leeds a dalších opakovaně dokázali, že utáhnou ta největší pódia. Na slavném britském dvojfestivalu nakonec vystoupí i letos (2021). Nahradili Queen of the Stone Age, kteří své vystoupení vzhledem k cestovním omezením zrušili.

Biffy Clyro mají v malíčku optimistické radostné poklady, jako Tiny Indoor Fireworks, opulentní srdcervoucí balady jako je Space, i ostřejší vzteklosti, které jim vždy šli skvěle na deskách i naživo, taková je na A Celebration of Endings třeba End Of.