16-18/6/22 Hradec Králové

De Staat se vrací do České republiky. Holandští rockeři předskakovali Rolling Stones i doprovázeli Muse na evropském turné, začátkem roku 2019 vydali sedmé řadové album Bubble Gum. De Staat těžko zařadíte do žánrových škatulek. Ve své tvorbě opojně mísí celou řadu stylů a jsou tak oprávněně nazývání hudebními chameleony. Jako své inspirace zmiňují Talking Heads, Rihannu, Nine Inch Nails, Radiohead, Michaela Jacksona, Run-DMC nebo Soulwax. Kapela vznikla roku 2006 v holandském Nijmegenu coby sólový projekt Torreho Florima, roku 2009 ho doplnil kytarista Vedran Mircetic, basák Jop van Summeren, multiinstrumentalista Rocco Hueting a bubeník Tim van Delft.

De Staat vystoupili na předních festivalech Glastonbury, City to City, The Great Escape, SXSW, CMJ, Iceland Airwaves, Sziget a Lowlands, získali mnohá ocenění, spolupracovali s legendárním producentem a zvukovým inženýrem Vancem Powellem.

„Vím, že je naše muzika odevšad,” směje se Florim, „ani nechcete slyšet, kolikrát nám už lidi z hudebního průmyslu říkali – vy jste nezařaditelní! Je mi líto, ale jinak to neumíme, tohle je přesně tak, jak to musíme dělat.”