12-15/06/24 Hradec Králové
Park 360

J.A.R. (Jednotka Akademického Rapu nebo také Jaromír a Radomír) je česká funkově-rockově-rapová skupina.

Skupina J.A.R. byla založena symbolicky 17. listopadu 1989. Základní sestavu tvořil v té době autor hudby Roman Holý a duo „akademických“ rapperů Oto Klempíř a Michael Viktořík. Po prvních dvou rockovějších albech (Frtka v roce 1992 a Mydli to! v roce 1994) ukázala kapela svoji sílu a potenciál především na revolučním třetím albu “Mein Kampfunk” z roku 1997, kde již plně zpívá Dan Bárta. Na albu s říznou dechovou sekcí a výpravným bookletem od Lely Geislerové se objevují první velké hity jako “Maksimig” nebo “Hnědojed”.

J.A.R. v pravém slova smyslu nefunguje jako kapela, spíše jako příležitostné setkání předních českých jazzmanů a hudebních producentů. Členové J.A.R. figurují ve svých vlastních kapelách a věnují se svým projektům. Kapela každoročně absolvuje několik koncertů a vždy 17. listopadu pak tradiční koncert ve velkém sále Lucerny, kde tak slaví narozeniny. V roce 2014 tak oslavila skupina již 25. narozeniny.

V roce 2011 vydali J.A.R. sedmé řadové album „Dlouhohrající děcka“, o 6 let později, v březnu 2017, osmé album „Eskalace dobra“ a o dva roky později album cover verzí od předních českých interpretů (např. Barbora Poláková, Mňága a Žďorp, nebo Mydy) s názvem „Eskalace bobra“.

Poslední, dlouho očekávané album “Jesus Kristus neexistus?” vyšlo v roce 2023. Svým názvem odkazuje na 33 let existence skupiny, kterou dovršila předešlého roku.