12-15/06/24 Hradec Králové
Park 360

YUNGBLUD, vlastním jmeénem Dominic Harrison, se narodil v anglickém Yorkshiru a je multiinstrumentalista, který vzal kytaru do ruky poprvé ve dvou letech a v deseti začal psát vlastní písně. Šestadvacetiletý umělec je známý tím, že vyjadřuje to, co považuje za hlavní problémy své generace, a svou hudbou se snaží sjednotit a posílit dnešní mládež.

Jeho fanoušci se označují jako „Black hearts club“ a ve znaku mají dvě černá srdíčka – jedno zlomené a druhé plné. Tato komunita lidí povětšinou zastává shodné názory, které Yungblud propaguje. Především vzájemná tolerance, či možnost být sám sebou. Je mezi nimi zastoupena také značná část lidí například i z komunity LGBT, neboť z jeho hudby cítí pochopení a podporu, a z ostatních fanoušků přijetí do pomyslné rodiny, bez předsudků.

Kromě vlastních skladeb jsou od YUNGBLUDa neoddělitelné i songy, na kterých spolupracoval s ostatními světovými hvězdami. Mezi jeho významné kolaborace patří píseň „11 Minutes“, na které pracoval s americkou zpěvačkou Halsey a baskytaristou Mattym Healy z kapely The 1975. Dalšími zajímavými počiny je třeba píseň „I’m a Mess“, kterou nahrál s punk-rockovou hvězdou Avril Lavigne, song „original me“, na níž se podílel spolu s Danem Raynoldsem z Imagine Dragons nebo nedávno vydaná „Happier“, ve které hostí Oli Sykese z Bring Me The Horizon. V YUNGBLUDově klipu k písničce „Funeral“ si dokonce zahrál Ozzy Osbourne. Ten zpěvákovi při té příležitosti řekl, že v něm vidí sebe samého a poradil mu následovně: „Nikdy se za nic neomlouvej. Lidé tě pochopí až později. Čas vždycky ukáže.“

Svět se s YUNGBLUDem seznámil v roce 2018, kdy vyšlo jeho stejnojmenné EP. Byl to hlas, který se nebál vyzdvihnout zkušenosti své generace: gentrifikaci, napadení, problematickou výchovu a politickou korupci. Když v červenci 2018 vydal své debutové album 21st Century Liability, Harrisonova slova rezonovala u milionů lidí a zajistila mu raketový úspěch. V roce 2019 debutovalo jeho EP „Hope for the underrated youth“ v Top 10 britského žebříčku Official Albums Chart, na které pak v roce 2020 navázalo jeho britské číslo jedna album “weird!”, které za tu dobu získalo zlatý certifikát. Mimo to má na kontě čtyři nominace na NME Awards, z nichž si odnesl cenu za nejlepší hudební video za klip k “original me”.

Třetí dlouhohrající album YUNGBLUD znamenalo pro umělce novou vzrušující éru. Kritikou oceňované album se dostalo na první místo v šesti zemích a od svého vydání 2. září 2022 aktuálně dosáhlo více než 423 milionů streamů.

YUNGBLUDova zběsilá cesta vesmírem altů pokračuje a „Lowlife“ znamená novou éru – vizuálně, zvukově i kreativně – pro umělce, který se bezesporu stal hlasem generace Z a svou hudbou sjednocuje a posiluje dnešní mládež. Nejnovější singl ‚Lowlife‘ je pravděpodobně dosud nejupřímnějším počinem YUNGBLUD. Je to energická, rebelská a turbem nabitá hymna, ve které se snoubí tvrdé melodie, těžké basové linky a syrové, zranitelné texty. Předznamenává začátek zvukového a tvůrčího posunu, v němž se YUNGBLUD vrací ke svým alternativním kořenům a zároveň tvůrčím způsobem riskuje díky svérázné, ale detailní produkci a promyšlené instrumentaci, která působí zároveň nově i nostalgicky. Singl byl před vydáním teasován, když YUNGBLUD rozeslal fanouškům po celém světě do poštovních schránek ručně psané vzkazy s podrobnými informacemi o místech v Londýně, Los Angeles a Německu, kde se objevily potemnělé vozy s nápisem singlu, což přilákalo masy fanoušků, kteří se v tisících shromáždili, aby si singl poprvé poslechli. YUNGBLUD má nyní na Spotify více než 6 milionů posluchačů měsíčně a přes 3 miliardy globálních streamů.