12-15/06/24 Hradec Králové
Park 360

Ekologický skvost GEM Tower bude napájet festival Kefírek a Praha září

09. 09. 2020

Unikátní GEM-tower (Green Energy Mill) je varianta udržitelné energie pro festivaly, kterou vytvořili vědci z Eindhoven University of Technology. Ve dnech 11. – 20. září si designovou věž můžete prohlédnout zblízka v Praze. Energií bude napájet festival Praha září, v rámci kterého proběhne Kefírek.

„Když jsme poprvé viděli GEM na hudební přehlídce Eurosonic Noorderslag v Holandsku, věděli jsme, že chceme tuto ekologickou novinku představit v České republice. Líbí se nám hravá forma přiblížení problematiky udržitelné energetiky, domnívám se, že zaujme nejen rodiče, ale především nejmenší účastníky Kefírku, jejichž výchova k ekologickému přemýšlení je jedinou záchranou budoucnosti planety. GEM je nejen designově krásný, ale nahrazuje fosilní paliva. Navíc se stává přirozenou dominantou festivalů a místem setkávání,“ říká ředitel Rock for People a pořadatel letošního festivalu Kefírek, Michal Thomes.

Ostatně právě na Rock for People si měl GEM odbýt svou tuzemskou premiéru, Covid ale plány překazil, stejně jako turné GEM po evropských festivalech. Festival Rock for People dlouhodobě sleduje trendy v oblasti ekologické udržitelnosti festivalů, byl prvním z českých festivalem, který zavedl třídící linku nebo vratné kelímky.

Udržitelnost je i klíčovým tématem energetického rebela s názvem bezDodavatele, který je partnerem systému GEM a festivalu Kefírek. „GEM, tedy v překladu mlýn na zelenou energii, vytváří energii prostřednictvím solárních panelů a větrné turbíny, tedy obnovitelných zdrojů jejichž růst chceme v Česku podpořit,“ říká Robert Chmelař, zakladatel bezDodavatele.

Energii dokáže GEM vytvářet v jakémkoliv počasí. Nezapomíná se ani na designovou stránku věci, GEM je opravdovým skvostem, který nelze přehlédnout. „Naším cílem je podpořit přechod českých domácností na českou zelenou energii, a proto je nám blízká nejenom myšlenka GEM, ale i partnerství s rodinným festivalem Kefírek.“ dodává Robert Chmelař.

Součástí týmu GEM bude také Paul Schurink spoluzakladatel Green Events Netherlands, který spolupracuje na vytváření ekologicky udržitelných turné pro umělce.