12-15/06/24 Hradec Králové
Park 360

Zóna Komerční banky a Visa na Rock for People ukáže budoucnost festivalů

25. 05. 2023

Rozsahem unikátní fotovoltaický systém, vodíkový generátor nabíjející část areálu i elektroauta pro kapely i hosty, gastronomie opřená o alternativní a rostlinné produkty, možnosti pro angažované trávení volného času, vzdělání i práci, originální architektura, etická kosmetika nebo druhotné využití knih.

To vše v promyšlené scénografii pracující s udržitelnými prvky a second-hand materiály. Vítejte v zóně KB FutureFest 2030, která díky generálnímu partnerovi Komerční bance a za podpory Visa vzniká na Rock for People! Vedle vizuálních detailů a progresivních technologií ji bude tvořit také atraktivní živý program na dvou scénách – Conference stage a Solar stage.

Právě Solar stage je pro celou zónu symbolická. Energii jí bude dodávat výjimečná sestava solárních panelů a bateriových systémů. Obdobně energická vystoupení se očekávají i od hostů a hostek talk shows na tomto pódiu. Během čtyř festivalových dnů festivalu se na ní vystřídají vlivné a inspirativní osobnosti veřejného života, umění nebo byznysu: Lukáš Hejlík, Toy Box, Prokop Pithart, Ben Cristovao, Ferdinand Leffler, Taste of Prague a řada dalších. Obdobně je tvořená i hudební dramaturgie, která stojí na nečekaných žánrových úkrocích, fúzích a neotřelých aranžích. Publikum navíc každý večer čekají překvapení v podobě utajených shows.

Festival je jako středně velké město. Proto jsme do naší zóny koncentrovali inovativní technologie, služby, design i program, které podle nás naznačují trend budoucího životního stylu. Každá část je podnětem, celek nabízí pohled do budoucnosti. Nebojíme se být průkopníky trendu, které jsou inspirativním způsobem promítnuty do každého momentu, který v zóně příchozí stráví,“ vysvětluje Hana Kovářová, výkonná ředitelka Brand Strategy a Komunikace Komerční banky, podle které je Rock for People vhodným prostředím pro propojování a diskuse k tématům jako bydlení, vzdělávání nebo obnovitelné zdroje energie. Ostatně, festivalu se v rámci komentovaných prohlídek výjimečných technologických řešení zúčastní i několik stovek zástupců samosprávy a státní správy z Česka, Polska nebo Slovenska.

Zóna KB FutureFest 2030 si zakládá na špičkovém servisu, progresivní architektuře a inovativních technologiích. Pobyt zde bude spojený s řadou výhod a ochutnávek – gastronomických i technologických. Důležité je spojení s univerzitami a jejich výzkumnými a vývojovými středisky nebo start-upy, které jsou zaměřeny na odpovědné podnikání nebo zelenou transformaci. Do této kategorie zapadají například sdílená městská kola, nové ingredience v gastronomii, recyklované a recyklovatelné materiály, udržitelný cestovní ruch anebo současné umění.

Celá zóna dokládá závazek Rock for People stát se jedním z nejudržitelnějších festivalů v Evropě. Energii jí dodávají dva hlavní zdroje: systém fotovoltaických panelů a úložných bateriových systémů EcoFlow vytvořených společností StableCam přímo na míru celé zóně Komerční banky: solární panely mají denní výkon až 50 kWh s úložištěm s kapacitou 30 kWh. Aby celá zóna o rozloze téměř 3000 m2 s množstvím aparatury nebo gastronomických zařízení mohla fungovat s přebytkovou bilancí energie, bude celý systém spuštěn několik dnů před Rock for People.

Paralelním zdrojem bude vodíkový generátor H2BASE, který v ještě efektivnější podobě na festival přiváží vývojářská společnosti DEVINN. Novinkou je, že na agregát pracující se zeleným vodíkem (vyrobeným elektrolýzou se zapojením fotovoltaiky) budou připojeny vedle pódií a všech dalších spotřebičů v zóně také elektromobily Toyota. Ty tvoří novou flotilu nízkoemisních, hybridních, elektro nebo přímo vodíkových vozů pro kapely a hosty festivalu.

Inovace se nepromítají jen do technologií, které budou v zóně KB FutureFest 2030 vyjádřené například přednostním dobíjením bezhotovostních (cashless) čipů a mobilů ze solárních pointů nebo posílenou wi-fi. Návštěvníci se budou moci setkat i s druhotným využitím odpadů – celý Rock for People třídí a rozlišuje 18 druhů odpadu. Část „odpadu“ se vrací v podobě stavebního materiálu, mulče a hnojiva nebo recyklovaných výrobků jako mobiliář zpět do areálu k užitku festivalových návštěvníků a návštěvnic. Mnohé z realizací navíc bude přímo na místě měřit a vyhodnocovat tým Univerzitního centra energeticky efektivních budov při ČVUT (UCEEB). Například efektivitu solárních panelů nebo kvalitu ovzduší v šapitó Conference stage, zejména s ohledem na koncentraci CO2.