12-15/06/24 Hradec Králové
Park 360

Dáváme prostor těm, kteří mají co říct. Také letos navazujeme na tradici neziskových organizací na Rock for People. Některé se věnují životnímu prostředí, jiné sociálním tématům, menšinám nebo zdravotní prevenci. Všechny spojuje aktivní přístup k tématu a páchání důležité osvětové činnosti. Pojďme si je představit!

ADRA
ADRA Česká republika je humanitární a rozvojová organizace, která pomáhá lidem v nouzi v Česku i v zahraničí. Je součástí mezinárodní sítě charitativních organizací ADRA působící ve více než 100 zemích světa. Poskytuje okamžitou pomoc (nejen) při přírodních katastrofách a zlepšujeme životní podmínky lidí žijících v chudobě. Dobrovolnická centra po celé republice propojují lidi ochotné pomáhat s těmi, kdo pomoc potřebují (senioři a seniorky, lidé se zdravotním postižením a další). Věnují se také globálnímu rozvojovému vzdělávání. Jsou tu s námi pro druhé již od roku 1992. Na festivalu si budete moci vyzkoušet gerontooblek a na vlastní kůži zažít, jaké to je být seniorem, dozvíte se víc o práci dobrovolníků a dobrovolnic seniorům nebo o zemích, kde ADRA pomáhá.

Stánek najdete v pátek a v sobotu v zóně Komerční banky s názvem FutureFest.

Bez lepku po Česku

Sociálně inovační projekt Bez lepku po Česku chce zjistit reálné potřeby celiaků a celiaček v ČR. Společně s nimi a pro ně staví novou službu s názvem TANDEM 3. Ta má ulehčit život mnoha celiakům bez rozdílu věku s důrazem na jejich zdraví bezprostředně po zjištění diagnózy nebo v prvních letech života s bezlepkovou dietou. Projekt motivuje restaurace a gastro provozy a vzdělává je s jasnou vizí rozšířit #glutenfree nabídku. Na cestách mimo domov totiž pro celiaky existuje mnoho bariér.

Stánek najdete v zóně neziskovek u hangáru pivovaru Clock.

Česká společnost AIDS pomoc

Česká společnost AIDS pomoc, z.s. je nezisková organizace působící v oblasti prevence HIV, která již 30 let poskytuje podporu lidem žijícím s HIV. Spolek mimo jiné poskytuje bezplatné a anonymní testování na HIV infekci a internetové a telefonní poradenství (www.aids-pomoc.cz, 800 800 980). Na festivalu nabídne anonymní testování na HIV, syfilis a hepatitidy B a C. Toto testování probíhá formou rychlotestů, a výsledky jsou k dispozici okamžitě. Alternativně je možné si nechat výsledky zaslat také SMS. Na místě bude k dispozici tým vyškolených poradců, kteří v případě zájmu poskytnou informace o nejnovějších metodách prevence nákazy (PrEP, PEP) a aktuálních trendech léčby.

Stánek najdete v zóně neziskovek u hangáru pivovaru Clock.

Dobrá rodina

Chcete pomáhat tady a teď? V Dobré rodině říkají, že pěstoun sice nezmění celý svět, ale dokáže úplně od základu změnit život jednomu dítěti. Ale nemusíte hned chtít přijmout dítě. Pomáhat lze i jako dobrovolník nebo dobrovolnice plejádou různých činností. Pěstounství je totiž takový celoživotní fesťák. Pokud o tom chcete vědět víc, určitě se zastavte na stánku Dobré rodiny, neziskové organizace, která doprovází pěstouny a pěstounky, pomáhá adoptivním rodinám a vzdělává veřejnost. Tak pryč s předsudky a přijďte se zeptat. Mohou být pěstouni jen manželské páry? Může mít někdo dvě mámy? A co je to normální rodina? Jak pomáhají dobrovolníci? Kromě focení ve fotokoutku si můžete zkusit vyvrátit pár předsudků o náhradní rodinné péči na síti „Láska je silnější než geny“ a vyhrát tak svítící náramek.

Stánek najdete ve středu a ve čtvrtek v zóně Komerční banky s názvem FutureFest.

Fakulta životního prostředí (ČZU)

Fakulta životního prostředí (ČZU v Praze) ve spolupráci s dalšími partnery realizovala projekt Rolling waste, jehož cílem bylo najít způsoby snížení dopadu letních hudebních festivalů na životní prostředí. V rámci využití výsledků projektu cirkuluje po letních hudebních festivalech s eko stánkem, kde budou probíhat pro-environmentální aktivity. Například osvěta spojená s tím, co je upcyklace, recyklace nebo re-use, jak na správné třídění odpadu, vyzkoušíte si výrobu vlastní barefoot obuvi nebo se zapojíte do eko kvízu. Zkrátka budete mít možnost se seznámit s tím, jak můžete přispět k udržitelnosti festivalu i vy!

Stánek najdete v zóně neziskovek u hangáru pivovaru Clock.

Fuck Cancer

Fuck Cancer podporuje a hájí zájmy pacientů a pacientek s rakovinou, propojuje organizace, které se jim věnují, a šíří osvětu o problematice onkologického onemocnění. Pod obřím levandulovým cylindrem, který je symbolem Fuck Cancer, se dozvíte, jak na prevenci, samovyšetření či jak (ne)komunikovat s vážně nemocnými. Otestujete si zde své znalosti v oblasti zdraví. A v neposlední řadě se můžete osobně potkat s Heroes (současní či bývalí onkologičtí pacienti) a popovídat si o jejich zkušenostech, vyslechnout si jejich příběhy a zeptat se na to, co vás ohledně tohoto tématu zajímá. Empatie místo apatie, tak zní motto pacientské organizace Fuck Cancer.

Stánek najdete v zóně neziskovek u hangáru pivovaru Clock.

Hnutí DUHA – Friends of the Earth Czech republic

Hnutí DUHA je přední českou ekologickou organizací fungující od roku 1989. Prosazuje zdravé prostředí pro život, pestrou přírodu a chytrou ekonomiku. Usiluje o svobodnou a demokratickou společnost, která je sociálně citlivá, mírumilovná, schopná kritické reflexe a nese svůj díl globální spoluzodpovědnosti. Navrhuje praktická a účinná ekologická řešení, která zlepší život každého z nás, jedná o nich s úřady, ministry i poslanci.

Bojuje za šetrné a přírodě blízké hospodaření v lesích i zemědělství. Dále se zaměřuje na obnovitelné zdroje a jejich spravedlivou transformaci či odpadové hospodářství. Pomáhá i přímo v terénu: pravidelně pořádá například dobrovolnické akce Týdny pro krajinu nebo Vlčí a Rysí hlídky. Na letošním ročníku nahlédnete s Duhou pod pokličku nově vznikající komunitní energetice, která umožní sdílení energie z obnovitelných zdrojů. Také budete mít možnost ovlivnit budoucnost českých lesů prostřednictvím naší kampaně Zachraňme lesy.

Stánek najdete v zóně neziskovek u hangáru pivovaru Clock.

Hvězdný bazar

Hvězdný bazar je charitativní second hand, který slouží jako tréninkové pracoviště pro osoby s handicapem. Kromě oblečení z druhé ruky se zaměřuje na prodej českých lokálních produktů a vlastního merche, který je vyroben s důrazem na udržitelnost a originalitu. Provozovatelem je Česká asociace paraplegiků – CZEPA a díky velké podpoře zákazníků a široké komunity se úspěšně daří provozovat dvě prodejny v Praze. Cílem projektu je pomoci lidem s handicapem získat zpět ztracené sebevědomí, praktické zkušenosti a soft skills, a navíc přispět ke zlepšení životního prostředí a podpořit udržitelnost. Na festivalu budou k dispozici nejlepší second hand kousky, které mají momentálně na skladě, a také originální designová trička s vlastními potisky.
TIP: Speciální limitovanou edici triček RfP x Hvězdný bazar najdete jen a pouze v tomto stánku.

Stánek najdete v zóně neziskovek u hangáru pivovaru Clock.

Konsent

Konsent boří mýty o sexu a vztazích od roku 2016. Začali na poli sexuálního násilí a obtěžování, dneska se zabývají také komplexní sexuální a vztahovou výchovou dětí i dospělých. Pomohli napravit chybnou definici znásilnění, poskytují stovky workshopů, vytváří podklady pro rodiče i vyučující, školí, univerzity, firmy, tábory, děti, vyučující i bary…
U Konsent festivalového stánku si zdarma zahrajete escape game pro čtyřčlenný tým. Koupíte merch (třeba kšiltovky nebo trička). Najdete tu i DIY aktivity pro děti i dospělé, balónky či kvíz za free kondomy. Dozvíte se víc o lekcích a workshopech nebo stihnete krátkou verzi StandUp workshopu proti obtěžování na veřejnosti.

OBRAZ – Obránci zvířat

Organizace OBRAZ – Obránci zvířat se věnuje ochraně zvířat v České republice. Zaměřuje se nejen na vzdělávání jednotlivců, ale též na prosazování legislativních změn a dalších systémových reforem. Úspěšně má za sebou kampaň za zákaz kožešinových farem nebo klecových chovů nosnic. Nyní se věnuje hlavní kampani Albertova krutost, která cílí na klamavou reklamu supermarketu a zlepšení podmínek pro kuřata. OBRAZ se však zaměřuje na širší spektrum témat, kam spadají například politicky vedené kampaně jako boj za ukončení zábavní pyrotechniky nebo zákaz transportů zvířat mimo EU (www.lepsizakonyprozvirata.cz). Dále do repertoáru OBRAZu spadají i projekty zaměřené na rostlinnou stravu (www.tvojevyzva.cz nebo www.rostlinne.cz).

V rámci stánku na RfP budete moci navštívit Síň slávy, kde zjistíte, kdo ze slavných osobností žije s respektem ke zvířatům a třeba i vyhrát v rámci kvízu nějakou cenu. Spoiler: Spousta z těchto hudebníků se také objevila na festivalu RfP.

Stánek najdete v zóně neziskovek u hangáru pivovaru Clock.