12-15/06/24 Hradec Králové
Park 360

Poznejte Hradec Králové s Kudyznudy.cz

12. 08. 2021

Sorry, this entry is only available in Czech.

Navštivte kromě festivalu Rock for People také pamětihodnosti města Hradce Králové! My doporučujeme secesní elektrárnu „Hučák“!
Secesní budovu přezdívanou Hučák, postavenou podle návrhu Františka Sandera, najdete na stejnojmenném jezu na řece Labi v Hradci Králové. Nejen technicky, ale i umělecky zajímavá budova parní vodní elektrárny s turbínovou stanicí pro hydroelektrárnu, byla uvedena do provozu v roce 1912, kdy vodní turbíny začaly dodávat elektrickou energii. Výstavba začala již v roce 1909, a to nejspíše kvůli častým povodním, jež způsobovaly řeky Labe a Orlice. Ústředním prostorem příčného křídla je strojovna s původními vodními turbínami firmy Kolben. Křídlo je hmotově členěno dvěma částmi po dvou halách, jež doplňují lomené štíty s prosklenými půlkruhovými střechami a jejich nástavbami.
Pokud se chcete dozvědět, jak se vyrábí elektřina z obnovitelných zdrojů, jste na správném místě. Kromě elektrárny dnes v budově sídlí informační centrum, které pomocí interaktivních exponátů představuje rozmanité principy a možnosti využití energetických zdrojů – vody, větru, slunce nebo biomasy. Budova tvoří spolu s jezem významný architektonický objekt chráněné kulturní památky.

Po návštěvě elektrárny a romantické procházce po nábřeží řeky Labe, můžete navštívit také Obří akvárium nedaleko, v němž procházíte podvodním tunelem po dně tropické řeky. Akvárium bylo otevřeno v roce 1998 jako první veřejné akvárium ve střední a východní Evropě.


Více tipů na zajímavá místa a výlety po Česku najdete na webu Kudyznudy.cz

P. S. K elektrárně jsme vzali také naše milé Missio a brzy se můžete těšit na video z procházky!